TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2020-01843

 Egészséges életmód a mindennapokban



 

1.      A projekt rövid összefoglalása

A város népességmegtartó képességének erősítését kívánjuk megcélozni, a testi és lelki egészségre nevelés és annak fejlesztésével, a város általános iskoláinak 3-4. évfolyamán tanulók, mint legfogékonyabb korcsoportot megcélozva. A gyermekek és az őket segítő pedagógusok, szülők számára interaktív előadásokat és vetélkedőket szervezünk. Az esélytudatosság jegyében kerülnek a csapatok kialakításra, nem közvetítsünk szegregációt, csökkentjük a csoportra vonatkozó előítéleteket.

 

2.      A projekt céljai

A cél, a városban élő lakosság életminősgének javítása, a város népességmegtartó képességének erősítése, a szolidáris kreatív közösségi kezdeményezések által.

A projekt további célja az élményben gazdag tevékenységek, programok során az egészséges életvitel készségei, és magatartásmintái kialakulhassanak a helyi közösségben: tudatosuljon, hogy az egészség érték, és mindez pozitív változást eredményezzen a tanulók és családjuk életmódjában, amelyhez hozzájárulnak a projektben tervezett programok innovatív eszközökkel és tartalommal ellátott elemei.

A programok során a város összes általános iskolájából részt vevő versenyzők, pedagógusok, és szülők találkozhatnak, beszélgethetnek, mindez segíti, a helyi közösségek részvételét, a fiatalok helyben tartását, vonzó jövőkép már gyermekkorban történő megteremtését, és a résztvevők egymás általi jobb megismerését.

A több alkalomból álló rendezvénysorozat lehetőséget biztosít a társadalmi kohézió és kooperáció megerősítésére, a helyi szereplők aktivitásának növelésére. Erősíti a helyi identitástudatot, együttműködést, helyi kulturális értékek megőrzését.

 

3.      A projekt célcsoportja

Elsősorban közvetlenül a 9-11 éves korosztályt céloztuk meg, azonban ez közvetetten hatással van a családjukra is. Szűkebb értelemben a 9-11 éves korosztály tágabb értelemben a 9 évestől a felnőtt korig terjedő korosztály is érintett

A szülők meghívásával és a programokon történő részvételükkel megvalósul a generációk közötti kapcsolat. A célcsoport elérése és bevonása főként az iskolai védőnők személyes kapcsolatfelvételével valósul meg. Egyeztetés történik az iskolák vezetőségével, a pedagógusokkal, és a 3-4. osztályos tanulókkal.

célcsoport(ok)ra, különös tekintettel a helyi identitástudat erősítésére!

A célcsoportra gyakorolt tervezett hatás, hogy a közös programok alkalmával ismereteik bővülnek, személyiségük, kortárskapcsolataik fejlődnek, az egymás iránti tolerancia, a segítő magatartás kialakul, identitástudatuk erősödik, „ajkai diáknak lenni jó”. A programokon szerzett tudást, élményeket átadják szüleiknek, nagyszüleiknek, a megszerzett tudásanyagnak generációs hatása van.

A projekt innovatív eleme az aktív többgenerációs szabadidő eltöltés népszerűsítése. A beszerzésre kerülő eszközök nem csak bemutatása, hanem kipróbálása. Innovatív módon, kreatív feladatokon keresztül tapasztalhatják meg a káros szenvedélyek (dohányzás, alkohol) egészségre okozott negatív hatásait, játékosan történik az egészséges életmódra nevelés.

Az elmúlt két és fél hónapban a COVID 19 vírus világjárvány óvintézkedéseinek hatására az iskolák áttértek a tantermen kívüli digitális oktatásra, ez által megszűntek a személyes találkozások, egyéni tanácsadások, csoportos egészségfejlesztő beszélgetések. Fontos a személyes kontaktus, a helyi közösségek aktív részvétele, ötleteik, élményeik gazdagítják a programot. Az egészséges életvitelt megalapozó szokások a gyermekek cselekvő, tevékeny részvételével alakítható ki. A személyes találkozások, beszélgetések hívják fel a figyelmet a projekt céljaira, a tervezés a közösségek által közvetetten történt meg.

 

A projekt keretében beszerzésre kerülő eszközök az egészséges életmódra nevelés szemléltető, játékos formáját célozza meg, mind a táplálkozás, fogápolás, káros szenvedélyek egészségromboló hatásai, sport területén.

Mágneses ételpiramis készlet: több részből álló készlet, segít az egészséges étrend összeállításában. Megmutatja, hogy az egészséges étrendnek hány százalékát tegyék ki a különböző tápanyagok (gyümölcs, zöldség, teljes kiőrlésű gabona, alacsony zsírtartalmú fehérje és alacsony zsírtartalmú tejtermék).

Nagyméretű fogápolási modell: A helyes fogmosási technika bemutatása a résztvevők előtt. A modell kesztyűs bábként is használható.

Dohányzó Zoli látványosan mutatja be az egy cigaretta elszívását követően a tüdőben összegyűlő kátrány mennyiségét. A normálisan közvetlenül letüdőzött kátrány egy áttetsző csőben gyűlik össze. Állványon, 3 gyűjtőcsővel és táskával.

Részeg szemüveg: Ittasságot szimuláló részeg szemüveg kipróbálása sikert fog aratni a korosztály körében, a cél a maradandó élményszerzés.

Laptop: szemléltető eszköz

Rekreációs eszközök vegyesen (masszázslabda, reakciólabda, ugrálókötél, vasalható gyöngyök) Sport témakörénél használatos eszközök, a gyöngyök a finommotorika témában.

 

A Projekt fizikai befejezésének tervezett dátuma: 2022.03.31.

Projekt azonosító száma: TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2020-01843